مقالات, مقالات عمومی

انتخاب بهترین باتری برای یو پی اس

یکی از مهم ترین نکات بعد از انتخاب یو پی اس مورد نظر ، انتخاب بهترین باتری با آمپرساعت مناسب برای یوپی اس است. چرا که از UPS انتظار می رود تا در هنگام قطعی برق بتواند برق مورد نیاز دستگاه های متصل را تأمین نماید و این امر به عهده باتری ها می باشد لذا باید در انتخاب آنها دقت لازم به عمل آید.

عکس محاسبه باتری یو پی اس

اگر هنوز یو پی اس مورد نظر خود را انتخاب نکرده اید می توانید با مطالعه مطلب زیر توان یوپی اس را انتخاب نمایید:

باتری سالید اسید چیست؟

چگونه زمان پشتیبانی باتری را محاسبه کنیم؟

همانطور که در قسمت آموزش یو پی اس توضیحات مربوطه داده شده ، از فرمول زیر به راحتی می توان با دانستن میزان زمان پشتیبانی ، آمپرساعت باتری ، و با دانستن آمپرساعت باتری ، میزان ساعت پشتیبانی را محاسبه نمود:

محاسبه آمپر باطری یو پی اس

مثال: توان مصرفی دستگاه ها برابر با ۲۰۰۰ وات و ۲ ساعت می خواهد هنگام قطعی برق دستگاه کار کند، به عبارتی دیگر میزان ساعت پشتیبانی ۲ ساعت نیاز دارد؟

با توجه به مصرف ۲۰۰۰ وات دستگاه یو پی اس پیشنهادی می تواند یو پی اس ۳KVA و یا یو پی اس ۵KVA باشد که بهتر است ۵KVA باشد ( دلیل انتخاب یو پی اس ) اما در فرمول فوق فرقی بین این دو نیست چون ولتاژ باطری هر دو برابر ۴۸ ولت می باشد، لذا داریم :

محاسبه باتری یو پی اسدر نتیجه با باطری ۸۳AH ، می تواند ۲ ساعت از دستگاه هنگام قطعی برق استفاده کند اما از آنجهت که باطری ۸۳AH نیست ، اولین آمپر بالایی پیشنهاد داده می شود ، یعنی ۱۰۰AH

نکته: در فرمول فوق آمپرساعت یک باطری بدست می آید ، سپس با توجه به ولتاژ باطری دستگاه یو پی اس ، تعداد باطری مشخص می گردد مثلا در مثال فوق چون ولتاژ باطری ۴۸v می باشد نیاز به ۴ باطری ۱۰۰AH ، ۱۲v است.

محاسبه تعداد باتری

 حال با یک تغییر در فرمول اول می توان به راحتی در صورت مشخص بودن آمپرساعت باطری، میزان ساعت پشتیبانی را بدست آورد. در قسمت زیر می توانید این محاسبات را به صورت خودکار انجام دهید با این توضیح که در این محاسبات برای نزدیک تر شدن عدد به واقعیت ، بازدهی باتری یو پی اس ۷۰% محاسبه شده است :

جدول وات مصرفی وسایل برقی

دستگاه های متفاوت برقی دارای توان مصرفی متفاوتی هستند که معمولا به عنوان “مصرف دستگاه” شناخته می شود.

توان مصرفی وسایل برقی

برای انتخاب بهترین یو پی اس ، بهترین آمپر باتری یوپی اس و همچنین انتخاب پنل خورشیدی در برق خورشیدی نیاز است تا توان دستگاه های مصرفی مشخص شود و مجموع آنها در فرمول های مربوطه قرار گیرد . برای آگاهی از فرمول های محاسباتی می توانید انتخاب یو پی اس و باتری را مطالعه کنید.

توان مصرفی با واحد وات مشخص می شود که اغلب بر روی برچسب دستگاه برقی ذکر شده است ، در صورتی که این عدد به صورت مستقیم نباشد از حاصل ضرب جریان ( واحد آمپر A ) در ولتاژ ( V ) می توان به این عدد رسید.

جدول توان مصرفی وسایل برقی برای محاسبات خورشیدی و یو پی اس

در جدول زیر توان مصرفی برخی از دستگاه‌ها به طور متوسط ذکر شده است :

دستگاهمصرف ( وات )
کولر آبی۷۰۰
شارژر موبایل۱۰
مودم باسیم۲۵
مودم وایرلس۵۰
کامپیوتر با مانیتور LCD250
کامپیوتر با مانیتور CRT320
لپ تاپ۴۵
اسکنر۴۰
سوئیچ شبکه۱۰۰
سوئیچ شبکه ۲۴ کانال۱۵۰
پرینتر لیزری۴۵۰
پرینتر جوهرافشان۲۵۰
پرینتر لیزری سه کاری۷۰۰
سرور بزرگ۲۲۰۰
سرور کوچک۱۲۰۰
دستگاهمصرف ( وات )
یخچال ۱۲ فوت۲۸۰
یخچال ۱۶ فوت۳۵۰
یخچال ۲۰ فوت۴۲۰
لامپ کم مصرف۳۰
لامپ مهتابی۶۰
لامپ هالوژنی۱۵۰
لامپ رشته ای معمولی۱۰۰
دستگاه فتوکپی۱۵۰۰
تلویزیون معمولی ۲۱″۱۵۰
تلویزیون LCD سایز ۴۰″۱۲۰
تلویزیون LED سایز ۴۰″۱۰۰
  
  
  
  
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید